naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

Inwestowanie w nieruchomości
Budownictwo

Inwestowanie w nieruchomości. Ile pieniędzy trzeba mieć na start?

Hossa panująca na rynku nieruchomości od kilkunastu lat sprawia, że coraz więcej osób myśli poważnie o tym, aby rozpocząć inwestowanie w nieruchomości. Od razu rodzi się jednak pytanie, jakim budżetem trzeba dysponować, aby rozpocząć przygodę z taką formą inwestowania. Wbrew pozorom, nie musi to być jednak bardzo duży kapitał, biorąc pod uwagę, jak wiele różnorodnych form inwestycji w nieruchomości można wyróżnić. 

Popularne formy inwestowania w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości (https://pogorzelski.pl/inwestycje/) opiera się na złotej zasadzie: kupować tanio i sprzedawać drogo. Wielu początkujących inwestorów myśli o zakupie mieszkania lub domu celem sprzedaży z zyskiem. Jednak istnieje wiele różnych form inwestycji. Można zakupić pojedynczy lokal w biurowcu z myślą o wynajmowaniu. Można kupować miejsca parkingowe. Można zainwestować w budowę nieruchomości prowadzoną przez doświadczonego dewelopera, aby uzyskać określone udziały. Można także inwestować w cenne grunty, które w przeciągu kilku lat mogą zwiększyć swoją wartość. Warto wspomnieć także flipping, czyli zakup i odnawianie używanych nieruchomości celem sprzedaży z zyskiem rzędu 10 – 15% wartości całej inwestycji. 

Jak inwestować w nieruchomości przy ograniczonym budżecie?

Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie w nieruchomości bez żadnego kapitału. dobrą opcją może być rent to rent czyli podwynajem. Chodzi o to, aby znaleźć atrakcyjną nieruchomość i wynająć ją za rozsądną cenę, a następnie wynająć ją dalej z zyskiem. Trzeba jednak uzyskać zgodę właściciela na takie operacje. Inną techniką bez kapitału jest deal sourcing, czyli wyszukiwanie okazji i „sprzedawanie” ich innym inwestorom dysponującym kapitałem. Jeśli dysponujesz niewielkim kapitałem nieprzekraczającym 100,000 zł, możesz pomyśleć o zakupie lokali biurowych z myślą o wynajmie, zakupie miejsc parkingowych lub też o zakupie działek budowlanych. 

Czy warto brać kredyt pod inwestowanie w nieruchomości?

Niektórzy początkujący inwestorzy chcą zwiększyć dostępny budżet biorąc kredyt pod przyszłe inwestycje. Jest to jednak bardzo ryzykowna forma, której raczej nie polecamy osobom nieposiadającym dostatecznie dobrej sytuacji finansowej. Jedną z kluczowych zasad inwestowania jest to, aby inwestować jedynie swoje środki, które można stracić bez utraty płynności finansowej. Choć wiele osób zarobiło spore pieniądze zaczynając od kredytu, należy pamiętać, że jest to rozwiązanie obarczone sporym ryzykiem finansowym. 

Jakim kapitałem trzeba dysponować, aby zacząć inwestowanie w nieruchomości?

W gruncie rzeczy, aby rozpocząć inwestowanie w nieruchomości można zaczynać od kwoty rzędu kilku tysięcy złotych. To wystarczy chociażby na rent to rent, czyli podwynajem. Jeśli dysponujesz kwotą rzędu 20 – 40 tys. złotych, możesz pomyśleć o zakupie miejsc parkingowych przy nowo powstającym bloku, apartamentowcu lub biurowcu. Jeśli posiadasz ponad 50 tys. złotych, możesz już myśleć o zakupie pojedynczych lokali biurowych lub inwestowaniu w działki budowlane.