naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

mikroplastik w kosmetykach
Zakupy

Czy mikroplastik w kosmetykach jest toksyczny?

Mikroplastik w kosmetykach to syntetyczne drobinki plastiku, które mają mniej niż 5 mm. Stosowane są już od lat 60. XX wieku przy produkcji kosmetyków. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych produktach można je zauważyć gołym okiem. Czasami wykorzystuje się je jako cząsteczki złuszczające naskórek w peelingach drobnoziarnistych.

Mikroplastik w kosmetykach

Należy jednak pamiętać, że mikroplastik znajduje się także w pastach do zębów, szamponach, mydłach, kremach do twarzy oraz balsamach. Często pełni on funkcję stabilizatora emulsji, ponieważ zapobiega rozwarstwianiu się kremu. Mikroplastik ukrywa się pod różnymi nazwami, ale najbardziej znane to: Polypropylene, Polyethylene, Nylon oraz Polyamid. Można wyróżnić jeszcze Polyacrylamide, który występuje zazwyczaj balsamach do działa i kremach do twarzy. Należy jednak pamiętać, że nie udowodniono, by mikroplastik wywoływał reakcje alergiczne lub był toksyczny. Mikroplastik jest po prostu wypełniaczem o bardzo przyjemnej i delikatnej konsystencji, dlatego wiele firm używa go zamiast naturalnych substancji nawilżających, które są znacznie droższe. Zapobiega on utracie wody i pełni funkcję filmotwórczą, ale nie ma działania pielęgnacyjnego. Czasami może też zatykać pory i zaostrzać stany zapalne, dlatego należy używać go ostrożnie.

Zanieczyszczanie mórz i oceanów

Warto jednak mieć świadomość, że mikroplastik ma bardzo duży wpływ na zanieczyszczenie mórz oraz oceanów. Bardzo łatwo przedostaje się on do wód ściekowych, z których trafia bezpośrednio do dużych zbiorników wodnych, takich jak rzeki i jeziora. Jest to naprawdę bardzo duże zagrożenie dla flory i fauny. Dostaje się do organizmów zwierząt, a nawet ludzi i może się kumulować latami. Naukowcy twierdzą, że mikroplastik może się znacząco przyczyniać do powstawania zaburzeń hormonalnych oraz chorób nowotworowych. Z tego powodu jest uznawany za toksyczny, ale producenci dalej niewiele z tym robią. Dlatego konsumenci powinni coś robić w tym kierunku. Pierwszym krokiem jest całkowite wyeliminowanie produktów zawierających mikroplastik ze swojej codziennej pielęgnacji. Na rynku dostępne są kosmetyki ekologiczne posiadające specjalny certyfikat. Oczywiście są one nieco droższe, ale mamy wtedy pewność, że są całkowicie bezpieczne dla nas oraz całego środowiska naturalnego. Należy też czytać zawsze uważnie skład produktu. Zamiast mikroplastiku mogą być inne substancje nawilżające, które są naturalne czyli: masło shea, olejki, kwas hialuronowy oraz gliceryna. W drogeriach wybór jest bardzo duży, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.