naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

ustawienie anteny satelitarnej
Budownictwo

Szybki i właściwy montaż anteny satelitarnej

Antena satelitarna to od lat stały element w naszych domach. Stało się to szczególnie widoczne po wyłączeniu naziemnego sygnału analogowego, co wymusiło zmianę odbiorników lub zakup odpowiedniego dekodera wraz z anteną przez wielu użytkowników. Montaż jest dość prosty, ale najtrudniejszą czynnością jest odpowiednie ustawienie anteny satelitarnej. Powinna być ona umiejscowiona w łatwo dostępnym miejscu, a odległość od anteny do dekodera nie powinna przekraczać 30 metrów. Pomiędzy nimi nie może być wielu przeszkód w postaci okien i ścian, które mają wpływ na poziom odbieranego sygnału.

W celu instalacja można wezwać fachowca, ale są to dodatkowe koszty. Dlatego warto rozważyć ustawienie anteny satelitarnej samodzielnie. Przygotowanie do montażu powinno obejmować nie tylko znalezienie odpowiedniego miejsca, ale również zakup materiałów i narzędzi. Musimy mieć antenę z konwerterem, maszt lub wspornik montowany do ściany lub balustrady, jak również kabel antenowy ze złączami typu F, dobranymi do średnicy kabla. Najlepiej, jeśli będą to złącza nakręcane, bo nie wymagają bardziej specjalistycznych narzędzi, ale za to musimy mieć kilka śrubokrętów, szczypce czy mały młotek.

Pamiętajmy, że właściwe ustawienie anteny satelitarnej to także wybór odpowiedniego uchwytu, który trzeba dostosować do miejsca montażu. Najlepiej jeśli antena umieszczona jest niżej niż 2 metry od szczytu dachu budynku i bliżej niż 1,5 metra od ściany, czyli na przykład na balkonie. Kabel powinien być dobrej jakości o odpowiedniej długości – nie powinien być napięty. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w przewód dłuższy ok. 3 metry od zakładanej potrzebnej długości. Trzeba również zwrócić uwagę≤ że kabel dłuższy niż 30 metrów wymaga zastosowania wzmacniacza sygnału. Przewody nie powinny być łączone – pomiędzy dekoderem i anteną powinien być to jeden długi fragment, co będzie eliminowało uszkodzenia i zakłócenia. Należy unikać ostrego zginania przewodu, a zastosowane wtyczki powinny być wyposażone w specjalne uszczelki zapobiegające przenikaniu wilgoci i wody.

Ustawienie anteny satelitarnej wymaga regulacji kątów pomiędzy konwerterem i elewacją budynku. Wstępne ustawienie powinno być zgodne ze schematem widocznym w dołączonej instrukcji obsługi, a kąty można odczytać z tabeli jaka jest zawsze w komplecie. Kierunek anteny to kąt odchylenia konwertera od kierunku południowego lub odpowiedniki, czyli kąt elewacji, azymut oraz kąt odchylenia polaryzacji. Antena powinna być skierowana w stronę południową. Konwerter należy obracać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a ostateczne ustawienie anteny satelitarnej zależy od wyników testowych siły i jakości zasięgu. Przy montażu przydatne jest druga osoba, która może na bieżąco kontrolować wszystkie parametry na ekranie telewizora.