naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

dom z tarasem
Dom

Dom z tarasem – ciekawe inspiracje

Przestronny dom to marzenie niejednej osoby. Dom zawsze zyskuje na atrakcyjności, gdy znajduje się przed nim pięknie urządzony taras. Chyba każdy wolałby popijać popołudniową kawę, czytać książkę czy wypoczywać przy dobrej pogodzie na otwartej przestrzeni, zamiast w pomieszczeniu zamkniętym. Dom z tarasem daje taką możliwość. Przed jego budową, należy zastanowić się, jakie konkretnie mamy potrzeby i wymagania i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszy będzie taras zamknięty, czy też otwarty. Należy również pomyśleć o tym, jak chcemy, aby on wyglądał. Wszystko to ma znaczenie przy konstruowaniu odpowiedniego projektu.

Taras otwarty sprawdza się świetnie w pogodne dni. Jeśli jednak chcemy przebywać na świeżym powietrzu także w gorszą pogodę lub przechowywać na zewnątrz różnego rodzaju przedmioty i meble, lepiej będzie zdecydować się na taras zamknięty. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się możliwością przebywania na zewnątrz przez cały rok. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że taras zamknięty trudniej jest właściwie skomponować z resztą bryły domu oraz że wiąże się to ze znacznie większymi kosztami budowy. Warto również zwrócić uwagę na to, z której strony najlepiej będzie wybudować nasz taras. Najczęściej polecana jest strona południowa domu, ponieważ gwarantuje ona korzystanie ze słońca w godzinach przedpołudniowych. Umożliwia to zjedzenie śniadania czy wypicie przedpołudniowej kawy bez narażania się na upał i gorąco. Z kolei kiedy nadchodzi popołudnie i temperatura powietrza wzrasta, na taras południowy dociera niewielka ilość słońca. Północna strona zapewnia zacienienie i chłód niezależnie od pory dnia, a wschodnia gwarantuje zacienienie popołudniem i delikatne promienie słońca rano. Strona zachodnia gwarantuje zdecydowanie najwięcej ciepła. Należy jednak liczyć się z tym, że podczas upałów na zachodnim tarasie będzie naprawdę gorąco. Oczywiście współczesne rozwiązania pozwalają w łatwy sposób zacieniować taras, niezależnie od strony, na której się on znajduje. Zadaszenie będzie chroniło nie tylko przed nadmiarem słońca, ale również przed deszczem.

Warto również pamiętać, że taras najlepiej jest ulokować z tyłu lub z boku budynku, tak aby nie sąsiadował on z ulicą, ale z naszym ogrodem i był zacisznym miejscem, sprzyjającym odpoczynkowi i wspólnemu spędzaniu czasu z całą rodziną. Najlepiej aby jego powierzchnia nie była mniejsza niż 2,5 x 2,5 metra. Taras powinien pasować zarówno do ogrodu jak i do stylu naszego domu i stanowić spójny kompozycyjnie element posesji.