naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

kwiaty na balkon
Dom

Piękny balkon w mieszkaniu

Balkon jest przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej. Wiele osób traktuje go jak mały salon, w którym można spędzać czas trochę bliżej natury. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie wybrać kwiaty na balkon, aby spędzanie czasu w miłym towarzystwie łączyło się z pięknym wyglądem i zapachem.

Balkon w mieszkaniu – aranżacja

Najłatwiejszy w utrzymaniu jest balkon wychodzący na wschód, bo możemy założyć, że wegetacja roślin będzie na nim wyglądała tak samo, jak w naturalnym rytmie przyrody. Kwiaty będą budzić się wraz ze wschodem słońca, a po południu będą odpoczywać w cieniu. Na takim balkonie można hodować większość roślin, a wyjątkiem są gatunki potrzebujące ciągłego nasłonecznienia. Kwiaty na balkon wychodzący w kierunku wschodnim to, między innymi, petunie, pelargonie i róże. Można także stworzyć sobie mały warzywniak, sadząc pomidory, sałatę albo szczypiorek.

Balkon w kierunku zachodnim to większy problem, bo tutaj rośliny trzeba dobierać bardziej ostrożnie. W godzinach porannych będzie dość chłodno, za to w popołudniowych rośliny będą mogły korzystać z promieni słonecznych. Kwiaty na balkon w tym przypadku muszą zatem dobrze znosić zmienne warunki, inne niż naturalne. Trzeba też pamiętać, że na takim balkonie rośliny należy podlewać wieczorem, bo jeśli zrobimy to wcześniej możemy doprowadzić do ich poparzenia. Najlepiej zastanowić się nad posadzeniem wilczomleczy, złocieni, papryki czy selera naciowego.

Rośliny na balkon

Na południowej stronie będą dobrze czuły się gatunki ciepłolubne. Słońce sprzyja wegetacji i wzrostowi roślin, ale bezchmurne niebo może także przyczynić się do wysuszenia kwiatów. W związku z tym kwiaty na balkon wychodzącym w kierunku południowym należy sadzić w doniczkach o jasnych kolorach, naczyniach glinianych lub ceramicznych. Nie będą one się mocno nagrzewać i zapewnią komfort roślinom. Mogą być to, na przykład, astry, goździki albo lewkonie, a jeśli chodzi o warzywa – fasola, ogórki lub dynie.

Ostatnim rodzajem jest balkon północny i jest on najtrudniejszy do urządzenia. Można na nim stosunkowo łatwo chronić rośliny przed słońcem, ale brak letnich promieni słonecznych doprowadzi do słabego wzrostu. Można jednak wybrać kilka gatunków, które są sprawdzone w takich warunkach przez wielu hodowców. Przykładem mogą być tu bratki, begonie czy lawenda. Na wiosnę możemy posadzić niezapominajki, a jeśli chodzi o zioła – miętę i lubczyk.

Nawet jeśli dysponujemy mały balkonem, warto pomyśleć nad jego odpowiednią aranżacją. Może być to prawdziwy zielony zakątek w mieszkaniu, trzeba tylko odpowiednio dobrać i wymieszać różne gatunki roślin. Dzięki temu nasz balkon będzie mocno zarośnięty, a przez to będzie robił wrażenie na gościach.