naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

kuchnia z salonem
Budownictwo

Kuchnia z salonem

Ostatnio coraz częściej w wielu mieszkaniach czy domach pojawia się już nienowatorskie rozwiązanie układu pomieszczeń, jakim jest kuchnia z salonem, połączona razem.

Dla tradycjonalistów może to być wręcz dziwne czy niepraktyczne, gdy garnki czy talerze lub nawet cały kuchenny bałagan widoczny jest na wierzchu. Także zapachy kuchenne odczuwalne w salonie mogą stanowić dyskomfort i pewnego rodzaju uciążliwość. Sama kuchnia z salonem automatycznie najczęściej jest też mniejsza pod kątem powierzchni i ilości szafek, co również może przeszkadzać osobom lubiącym gotować.

Kuchnia z salonem ma jednak coraz więcej zwolenników. Przerabiając gotowe mieszkanie w bloku na tego tupu układ, możemy zyskać dodatkowy pokój. Możemy także mieć większą optycznie powierzchnię salonu. Oczywiście nie zawsze jest to łatwe do zorganizowania, wszystko zależy od zgody wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni a także rozkładu przyłączy i możliwości sanitarnych. Taka kuchnia nie może być z palnikami gazowymi, lecz jedynie w formie płyty ceramicznej czy indukcyjnej. Nie każda instalacja elektryczna nadaje się do tego, co warto uprzednio sprawdzić. Na rynku coraz większą popularnością cieszy się płyta indukcyjna na tzw. siłę, co może się wiązać ze zmianą instalacji i większym remontem, ale znacznie poprawi jakość i czas gotowania.

Domy wolnostojące czy szeregowce bardzo rzadko mają kuchnie jako osobne pomieszczenie. Użytkownicy jej chwalą sobie bliskość salonu, choćby podczas imprez, spotkań rodzinnych, wspólnych posiłków. Co więcej, tzw. nieład wcale nie musi być widoczny. Wystarczy sprytne rozmieszczenie mebli, może także montaż szafki będącej wyspą, która zakamufluje dostęp do zlewu czy blatów.

Zapachy kuchenne wcale nie muszą być koszmarem dla osób przebywających w salonie połączonym z kuchnią. Wystarczy dobrej jakości pochłaniacz z wyciągiem w okapie. Przy zakupie, warto poszukać takiego, który będzie energooszczędny i bardzo dobrej mocy.

Ilość mebli kuchennych również w tego typu rozwiązaniu może okazać się obszerna, także dzięki komfortowym i praktycznym rozwiązaniom. Szafki do sufitu, zwiększona ilość szuflad, zakamarki czy półki w wyspie lub wszelkiego rodzaju mechanizmy np. jak cargo. Także szafka w formie tzw. komina z przegrodami i innymi udogodnieniami spełni swoją funkcję i okaże się bardzo pojemna.

Kuchnia z salonem ma niewątpliwie mnóstwo zalet, w dzisiejszych czasach mamy łatwą dostępność towarów, mebli, można więc urządzić ją estetycznie i praktycznie, tak aby to miejsce stanowiło serce naszego domu i każdy czuł się w niej miło.