naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

Lifestyle

Władysław Jagiełło: fascynujące ciekawostki o wielkim królu

Władysław II Jagiełło, król Polski i wielki książę litewski, to postać, która wywarła znaczny wpływ na historię Europy Środkowo-Wschodniej. Jego panowanie, trwające od 1386 do 1434 roku, to okres pełen zaskakujących wydarzeń, kontrowersji i niezwykłych zwrotów akcji. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie tajemnice kryje ta historyczna postać? Oto kilka ciekawostek o Królu Władysławie, które mogą Cię zaskoczyć. Artykuł powstał przy współpracy z portalem o Krakowie – cracovie.org.pl.

Ślub z Jadwigą Andegaweńską

Pierwsza ciekawostka to historia, która zapoczątkowała panowanie Jagiełły jako króla Polski. Władysław Jagiełło poślubił Jadwigę Andegaweńską, królową Polski, co było warunkiem przyjęcia korony. Jednak różnica wieku między nimi była znaczna – Jadwiga miała zaledwie 12 lat, podczas gdy Jagiełło był już dojrzałym mężczyzną, mającym około 35 lat. Ten małżeński sojusz nie tylko połączył dwa potężne królestwa, ale także przyczynił się do chrystianizacji Litwy.

Jagiełło jako mąż

Władysław Jagiełło był mężem czterech żon. Jego pierwszą żoną była Jadwiga, królowa Polski, z którą miał jedno dziecko, córkę Elżbietę Bonę. Po śmierci Jadwigi, Jagiełło poślubił Annę z Celje, ale ich małżeństwo nie przyniosło dzieci. Następnie poślubił Zofię Holszańską, z którą miał dwóch synów, Władysława III i Kazimierza IV. Jego ostatnią żoną była Zofia, córka margrabiego brandenburskiego, z którą nie miał dzieci.

Ciekawe, że mimo czterech małżeństw, Jagiełło zawsze był szanowany za swoją pobożność i przestrzeganie zasad kościelnych.

Jagiełło jako chrześcijanin

Jagiełło urodził się jako poganin, ale przyjął chrześcijaństwo w momencie koronacji na króla Polski. Co ciekawe, zmienił wtedy swoje pogańskie imię – Jogaila – na chrześcijańskie – Władysław. Jest to jeden z nielicznych przypadków w historii, kiedy panujący monarcha zdecydował się na tak radykalną zmianę religii.

Jednak Jagiełło nie był pierwszym litewskim władcą, który przyjął chrześcijaństwo. Jego dziadek, Giedymin, już wcześniej zaprosił do Litwy chrześcijańskich misjonarzy, a jego ojciec, Algirdas, również został ochrzczony.

Jagiełło nie był pierworodnym synem swojego ojca

Władysław Jagiełło urodził się około 1351 roku jako syn Olgierda, wielkiego księcia litewskiego, i jego żony Julianny. Mimo że Olgierd miał wielu synów, Jagiełło nie był najstarszym z nich. W momencie śmierci ojca, to jego starszy brat, Andrzej, miał prawo do objęcia tronu. Jagiełło jednak, dzięki sprytnym manewrom politycznym i sojuszom z innymi książętami, zdołał zdobyć władzę dla siebie.

Bitwa pod Grunwaldem

Władysław Jagiełło jest najbardziej znany z roli, jaką odegrał w Bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Była to jedna z największych bitew średniowiecza i decydujący moment w walce z Zakonem Krzyżackim. Choć bitwa była trudna i krwawa, siły polsko-litewskie pod dowództwem Jagiełły odniosły zdecydowane zwycięstwo. Wielu historyków uważa to za punkt zwrotny w historii regionu.

Władysław Jagiełło – wielojęzyczny władca

Choć Jagiełło pochodził z Litwy, szybko nauczył się języka polskiego po objęciu tronu w Krakowie. Poza tym, mówił prawdopodobnie również po łacinie, co było wówczas językiem dyplomatów.

Zdajemy sobie sprawę, że artykuł w pełni nie wyczerpuje tematu fascynującej postaci jaką by Władysław Jagiełło. To raczej przedsmak do tego co  można jeszcze o tej nietuzinkowej postaci się dowiedzieć. Jedną z lektur po które  warto sięgnąć jest pozycja “Wierny mąż niewiernych żon Władysław Jagiełło” napisana przez Iwonę Kienzler, która przedstawia postać króla z pozycji mało znanej, ale bardzo ważnej dla tych, którzy lubią dowiedzieć się co nieco o z  życia prywatnego króla.