Obecnie coraz częściej mówi się o ekologii i dziś bardzo łatwo odpowiedzieć możemy na pytanie, co to znaczy być eko. Jest mnóstwo dziedzin, gdzie łatwo wykazać się taką postawą.
Osoba, która zwraca uwagę na pobór prądu, wody czy energii z pewnością jest eko. Chociażby, gdy używa żarówek energooszczędnych czy ledowych o minimalnym zużyciu. A także, gdy podczas zakupu wybiera sprzęt, który ma niski pobór tych zasobów. Również jeśli podczas mycia się, rezygnuje z kąpieli na rzecz prysznica lub korzysta z perlatora użytkując wodę w kranie, może się poszczycić ekologiczną postawą.
Styl eko
Wychodząc do sklepu i zabierając ze sobą torby materiałowe, również dbamy o naszą ziemię. Nawet jeśli zdarzy nam się zapomnieć, osoba nastawiona na styl eko, weźmie ze sklepu darmowy karton po produktach i zapakuje w niego swoje zakupy. Gdy nie ma takiej możliwości rozwiązaniem będzie nabycie papierowej torby i później jeszcze danie jej drugiego życia, wykorzystując to ponownie do czegoś jeszcze.
W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju i wielkości woreczki na warzywa i owoce, aby pakować je do tego w sklepie czy na targu, unikając woreczków czy siatek foliowych, które tak bardzo zanieczyszczają środowisko.
Zakup produktów na wagę zamiast paczkowanych i napełnianie nimi woreczków bawełnianych czy szklanych słoików, wielokrotnego użytku także jest postawą pro eko.
Jesteśmy eko, gdy zamiast samochodu wybieramy spacer czy rower. A jeśli już musimy skorzystać z pojazdów, wybieramy komunikacje miejską, która coraz częściej opiera się na tzw. hybrydach. Decydując się na auto i zabierając więcej pasażerów, oczywiście w dozwolonej liczbie, także pośrednio zachowujemy ekologiczny tryb życia. Wszak poruszając się autem tylko samotnie, nie jesteśmy już całkiem eko. Chyba że to auto napędzane na energię elektryczną. Takie jest ostatnio coraz bardziej popularne i nawet ich ceny powoli spadają i się stabilizują.
Eko nawyki
Choć ostatnio zostaliśmy zmuszeni przez instytucje zajmującymi się gospodarowaniem odpadów do ich segregacji, nie każdy jeszcze tak robi. Dlatego ten, kto w swoim domu czy mieszkaniu ma pojemniki osobno na papier, plastik, papier, odpady zmieszane i odpowiednio do nich wrzuca śmieci, też jest eko.
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się drugie życie różnych towarów, np. zakup odzieży w secondhandach, dzielenie się ubraniami, zabawkami, książkami czy przedmiotami wszelkiej maści z innymi, którzy je spożytkowują. W mediach społecznościowych powstały nawet tzw. grupy zero waste lub lokalne umożliwiające takie dawanie czy wymianę w zamian za coś, co nie jest gotówką. Często ludzie oddają rzeczy w idealnym, wręcz niezniszczonym stanie. Dlatego nie warto ich wyrzucać.
Temat co to znaczy być eko, jest bardzo obszerny i warto uświadomić sobie jego znaczenie. Dbamy wtedy nie tylko o siebie, ale o cały świat i przyszłość naszych potomków.