naszemiasteczka.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

monstera jak dbać
Ogród

Jak dbać o monsterę? Praktyczne wskazówki

Duży kwiat o egzotycznym wyglądzie z charakterystycznymi wycięciami – monstera, czyli wnętrzarski hit robiący furorę w ostatnim czasie. Wielu osobom podoba się ta roślina, jednakże często pada pytanie: monstera jak dbać o ten kwiat?

Monsterę w naturalnym środowisku można spotkać w Ameryce Środkowej, wówczas osiąga nawet 10m wysokości! W domach i mieszkaniach sprawdza się świetnie ze względu na swoje niewygórowane wymagania. Dobrze znosi nieregularne podlewanie oraz odnajduje się zarówno w miejscach słonecznych jak i średnio oświetlonych.

Monstera jak dbać?

Monsterę najlepiej podlewać raz w tygodniu. Roślinę należy obserwować, gdyż sygnalizuje ona niedostateczne nawodnienie. Wówczas jej liście stają się przywiędłe. Na szczęście po podlaniu roślina odzyskuje swój piękny wygląd.

Monstera w swym naturalnym otoczeniu rośnie w lasach tropikalnych. Dlatego w okresie zimowym, kiedy w domach działa już ogrzewanie poleca się częste zraszanie rośliny.

Kwiat najbardziej preferuje stanowisko półcieniste oraz temperaturę tzw. pokojową. Należy uważać na zbyt dużą ekspozycję rośliny na słońce, gdyż liście mogą ulec poparzeniu i odbarwienia. Nie wolno stawiać rośliny w przeciągu, gdy zmarznie na jej liściach pojawią się brunatne plamy.

Roślina będzie najlepiej rosła w ziemi z dodatkiem torfu. Gleba musi dobrze przepuszczać wodę. Zaleca się dno doniczki wyłożyć keramzytem. Doniczka musi być dość sporych rozmiarów, ponieważ w warunkach domowych może osiągać nawet do trzech metrów wysokości. Pokaźnych rozmiarów roślinę należy wesprzeć specjalną drabinką bądź kijkiem. Raz do roku, najlepiej w okresie wiosennym warto przesadzić kwiat do większej doniczki.

Rozmnażanie monstery jest bardzo proste. Sadzonkę wierzchołkową należy umieścić w wodzie i poczekać aż wypuści korzenie. Następnie przesadza się ją do ziemi. Zdarza się, że roślina wypuszcza sadzonki boczne. Można przygotować je do przesadzenia poprzez oddzielenie sadzonki od rośliny i umieszczenie ich na około tydzień w wodzie. Alternatywą dla tego działania jest użycie ukorzeniacza.

Monstera stała się na tyle popularna, że jest dostępna już w wielu kwiaciarniach, marketach budowlanych a nawet sklepach spożywczych na działach ogrodniczych. Sadzonki można również zamówić przez internet, co jest ciekawą alternatywą. Ceny w zależności od wielkości rośliny wahają się od 15 do 100 zł.

Monstera to chyba obecnie najmodniejszy kwiat doniczkowy. Jej motyw pojawia się na wielu dodatkach do wnętrz. Warto wzbogacić swoje otoczenie tą piękną i niezwykle urokliwą rośliną zieloną.