naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

wertykulacja trawnika
Ogród

Pielęgnacja trawnika

Wertykulacja trawnika jest również określana jako skaryfikacja i polega na pionowym nacinaniu darni przy użyciu metalowych ostrzy, czyli tak zwanych kłów. Jest to ogrodowy zabieg pielęgnacyjny, który powinno się wykonywać każdego roku. Gleba uzyskuje dzięki temu więcej powietrza i światła słonecznego oraz ma lepszy dostęp do wody.

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja umożliwia także usunięcie obumarłych roślin i resztek liści oraz patyków. Nacięcie korzeni ma bardzo dobry wpływ na wzrost trawy, ponieważ nowe pędy zostają pobudzone, dlatego nawierzchnia robi się coraz gęstsza. Należy jednak mieć na uwadze, że wertykulację powinno się wykonywać na wyrośniętej oraz gęstej murawie, która ma przynajmniej dwa sezony. Jeżeli zbyt wcześnie rozpoczniesz zabieg to możesz zniszczyć delikatne pędy trawy. Wertykulację można przeprowadzić przy użyciu ręcznego wertykulatora. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze na małej powierzchni, ponieważ do większych trawników lepiej użyć mechanicznego wertykulatora. Umożliwi on wykonanie pracy w krótszym czasie i przy mniejszym nakładzie energii. Należy też dodać, że profesjonalny sprzęt ma możliwość regulowania głębokości nacięć, dlatego można samodzielnie zdecydować jak bardzo zruszymy glebę.

Rodzaje wertykulatorów

W sprzedaży dostępne są modele spalinowe oraz elektryczne. Elektryczne muszą być niestety podpięte do sieci elektrycznej, ale pracują bardzo cicho i są niesamowicie wydajne. Oprócz tego nie emitują spalin, które są bardzo szkodliwe dla środowiska. Wertykulatory spalinowe cieszą się jednak znacznie większą popularnością, ponieważ nie ogranicza ich długość kabla. Są jednak szkodliwe dla środowiska i pracują znacznie głośniej. Wertykulację należy wykonywać przynajmniej raz w roku lub częściej, jeżeli gleba jest bardzo zbita. Najlepszy czas na przeprowadzenie tego zabiegu pielęgnacyjnego to późna wiosna, czyli kwiecień – maj. Warto też przeprowadzić wertykulację wtórną, która użyźni jeszcze bardziej ziemię. Najlepiej to zrobić późną jesienią, jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg. Martwe resztki roślin oraz liście znacząco utrudniają glebie dostęp do tlenu, dlatego należy regularnie je usuwać. Trzeba pamiętać, żeby nie przeprowadzać zbyt wcześnie wertykulacji, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na wzrost nowych pędów, a nawet je upośledzić. Nacięcia darni można wykonywać na głębokości 30 mm, ponieważ to całkowicie wystarczy do pobudzenia trawy do wzrostu. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby powierzchnię trawnika wertykulować aż trzy lub cztery razy.