naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

jak sprawdzić wymiary działki
Lifestyle

Jak sprawdzić wymiary działki przed zakupem ziemii?

Zakup nieruchomości to duży wydatek – zgodzi się z tym chyba każdy. Z tego powodu tak owocna w skutki inwestycja musi zostać dobrze przemyślana. Warto zatem widzieć, jakie informacje dotyczące interesującego nas obiektu należy zgromadzić przed ostatecznym podpisaniem aktu notarialnego nabycia nieruchomości oraz wpłaceniu należnych pieniędzy jej poprzedniemu właścicielowi.

Co wpływa na cenę nieruchomości?

Każdy, kto kiedykolwiek brał pod uwagę zakup nieruchomości, z całą pewnością analizował opłacalność jej zakupu przez pryzmat kilku czynników. Najważniejszymi z nich bez wątpienia są:
– wielkość budynku,
– rok jego budowy,
– stan, w jakim się znajduje (niejednokrotnie stosunkowo nowe budynki nie są w dobrym stanie, na co wpływ miały różny wypadki losowe, na przykład pożar, włamanie ze znacznym uszkodzeniem mienia, kataklizm taki jak powódź lub silna wichura i inne tego typu sytuacje, które trudno przewidzieć, a co za tym idzie – którym trudno zapobiec; często zdarza się również, że aktualny bądź poprzedni właściciel zaniedbał nieruchomość do tego stopnia, iż jej aktualny stan znacznie wpływa na atrakcyjność obiektu dla potencjalnych kupców i inwestorów, jak również na jego cenę – wówczas w parze z niską ceną budynku idzie także konieczność poniesienia kosztów związanych z remontem),
– lokalizacja; najdroższe są z reguły nieruchomości zlokalizowane w centrach miast oraz w miejscach, gdzie z dużym powodzeniem można założyć jakiś interes (np. restauracja lub motel w pobliżu tak zwanej „przelotówki”, trasy szybkiego ruchu czy autostrady), natomiast dużo taniej można nabyć nieruchomość o podobnej powierzchni usytuowaną na przedmieściach i wsiach,
– wielkość działki, na której się rzeczona nieruchomość się znajduje.
O ile trzy pierwsze kwestie łatwo rozstrzygnąć, o tyle określenie wielkości działki może przysporzyć nieco trudności. Zatem jak sprawdzić wymiary działki wystawionej na sprzedaż?

Sprawdzenie wymiarów działki – łatwizna!

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie wymiarów działki, która została wystawiona na sprzedaż, jest osobista wizyta w wydziale geodezji. Można jednak zrobić to również bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem internetu. W tym celu można użyć rządowej witryny (która jest zarazem najbardziej rzetelna), jak również innych (prywatnych) portali, które publikowane informacje zdobywają w dużej części z wspomnianego wcześniej portalu przygotowanego przy współpracy Państwowego Wydziału Geodezji.

Sprawdzenie wymiarów działki to naprawdę nic trudnego. Warto poświęcić odrobinę czasu i energii, aby „nie utopić” pieniędzy poprzez zakup nieruchomości o zawyżonej cenie.