naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

ogrzewanie gazowe koszty
Lifestyle

Ogrzej się błękitnym paliwem

Właścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych czeka trudny wybór źródła ogrzewania. Wybór ten oczywiście nie jest prosty, bowiem od powziętej decyzji zależą koszty eksploatacji budynku przez wiele lat. Wraz z rosnącymi kosztami ogrzewania elektrycznego i stopniowym odchodzeniem naszego kraju od węgla, coraz chętniej wybieranym źródłem ciepła jest ogrzewanie gazowe.

Specyfikacja ogrzewania – ogólne informacje

Ogrzewanie budynku w dużej mierze zależy od jego powierzchni, rodzaju pieca zastosowanego do ogrzewania oraz od zaizolowania budynku. Szczególnie ten ostatni parametr dobitnie wpływa na odporność termiczną domu i odbiciem stanu izolacji jest zawsze wysokość rachunków. Przykładowo dom w ogóle nie ocieplony może potrzebować dla swego ogrzania aż 180 – 200 kWh/m² energii cieplnej. Natomiast dom w pełni zaizolowany termicznie styropianem potrzebuje tej energii około 100 kWh/m2. Wedle szacunków naukowych może to zmniejszyć nakłady na ogrzewanie nawet o 1/3. Innym ważnym czynnikiem jest uprzednio już wspomniany rodzaj kotła grzewczego.

Kotły gazowe dzielą się na kilka kategorii. Pierwszym popularnym piecem jest kocioł o spalaniu tradycyjnym, będąc najtańszym rodzajem pieców gazowych. Niestety niska cena nie bierze się z próżni ponieważ kotły tradycyjne otwarte posiadają wadę w postaci niewielkiego wychładzania się kotła. Przez ten ubytek wytworzenie 1kWh energii kosztuje około 0,45 – 0,50 złotych. Kolejnym rodzajem pieców są kotły pulsacyjne. Dzięki braku tradycyjnych palników kotły te są wydajniejsze i potrafią wytworzyć kWh energii już za sumę 0,25zł. Niestety wadą jest tu wysoka cena takich kotłów przekraczająca 14 tysięcy złotych, zwraca się ona jednak po kilku latach eksploatacji. Ostatnim rodzajem kotła jest piec kondensacyjny, który łączy niezbyt wysoką cenę z wydajną pracą. Koszt wytworzenia tu energii wynosi około 0,35 zł za 1 Kwh.

Ogrzewanie gazowe koszty

Ostateczne koszty ogrzewania budynku zależą oczywiście od czynników już nadmienionych czyli powierzchni, rodzaju kotła i izolacji budynku. Przyjmując więc, iż nieocieplony budynek o powierzchni 200 metrów kwadratowych posiada kocioł tradycyjny. Właściciel w stosunku rocznym będzie musiał wówczas zapłacić 20 tysięcy złotych. Przy pozostałych kotłach będą to odpowiednio sumy – 10 tysięcy złotych dla kotła pulsacyjnego oraz 14 tysięcy złotych przy piecach kondensacyjnych.

Inaczej przedstawiają się koszty ogrzewania gazowego tego budynku po ociepleniu. Ogrzewanie kotłem tradycyjnym wyniesie wówczas 10 tysięcy złotych, kotłem pulsacyjnym 5 tysięcy złotych zaś ogrzanie piecem kondensacyjnym wyniesie 7 tysięcy złotych.