naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

ceny działek budowlanych
Budownictwo

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Kiedy planujemy budowę domu, najczęściej wyobrażamy sobie sielską okolicę, w której zamieszkamy. Chcemy uciec daleko od centrum miasta, od codziennego zgiełku i bieganiny. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że domu nie można wybudować, w każdym miejscu, które tylko się nam spodoba. Teren pod dom musi spełniać określone warunku. Dlatego warto bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem działki pod budowę domu.
Jakie warunki powinna spełniać działka budowlana? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Pierwszym, najważniejszym kryterium jest prawo budowlane. Musimy sprawdzić, czy na danym terenie w ogóle można zbudować dom zgodnie z prawem. Aby się o tym przekonać, musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowanie przestrzennego albo wystąpić do właściwej gminy o wydanie warunków zabudowy dla konkretnej działki. W dokumentach tych znajduje się dokładne określenie kryteriów, jakie musi spełnić przyszły budynek. Nie tylko, jaką funkcje ma pełnić, ale także jego wielkość, nachylenie dachu, ilość kondygnacji itp.
Dla potencjalnego inwestora bardzo istotnym kryterium będzie cena działki. Kiedy planujemy budowę domu, musimy oszacować jego koszt. Na całość ogromny wpływ będą miały nie tylko koszty materiałów czy wykonawstwa, ale także istotne będą ceny działek budowlanych. Jeżeli działka znajduje się bliżej centrum miasta albo położona jest w atrakcyjnym terenie, wtedy jej cena będzie wyższa.
Niezwykle ważna jest również wielkość i kształt działki. Zbyt wąska działka może nam uniemożliwić postawianie domu o rozmiarach, jakie sobie wymarzyliśmy. Niewielki rozmiar terenu nie zapewni nam komfortu mieszkania, natomiast zbyt duża działka może okazać się terenem, któremu trzeba poświęcić dużo czasu i pracy. Musimy dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw.
Kolejna sprawa, na którą należy zwrócić uwagę to lokalizacja. Z jednej strony chcemy zamieszkać z dala od centrum miasta, z drugiej musimy zdawać sobie sprawę, że dojazdy mogą bardzo nam utrudnić życie. Bardzo ważne jest też to czy w pobliżu znajduje się sklep, szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia czy kościół. Warto również sprawdzić, czy w pobliżu jest przystanek autobusowy albo stacja kolejowa. Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy chcieli skorzystać z komunikacji publicznej.
Dobre sąsiedztwo też może okazać się bardzo istotne. Warto pod byle pretekstem poznać lokalnych mieszkańców, z którymi przyjdzie nam sąsiadować, być może przez długie lata.
Kupno działki to pierwszy element w całym łańcuchu decyzji, który ma doprowadzić do zamieszkania w wymarzonym domu. To decyzja, której skutki pozostaną z nami na dłużej a może na zawsze.