naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

płyta indukcyjna jaką wybrać
Multimedia

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej?

Kuchnia to serce domu, w którym spędzamy dużo czasu każdego dnia. Wybór odpowiedniej płyty grzewczej jest bardzo ważny, zwłaszcza dla miłośników gotowania.

Płyta indukcyjna zdobywa coraz więcej zwolenników. Ze względu na swoją funkcjonalność świetnie sprawdza się w gospodarstwie domowym.

W nowoczesnych kuchniach płyta indukcyjna najczęściej wybierana jest jako element pod zabudowę.

Czym jest płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna działa na zasadzie przepływu fal magnetyczny. Pod ceramiczną pokrywą znajdują się płaskie cewki elektromagnetyczne, które wytwarzają pole magnetyczne. Dzięki specjalnym metalowym garnkom ferromagnetycznym, które indukują prądy wirowe, możliwe jest gotowanie.

Zalety indukcji:

1.Główną cechą płyt indukcyjnych jest ich bezpieczeństwo oraz łatwe utrzymanie czystości.

2. Szkło nie nagrzewa się, co zapobiega oparzeniom oraz niweluje ryzyko przypalenia się tego, co może wykipieć z garnka.

3. Płyta indukcyjna nagrzewa się kilkakrotnie szybciej od zwykłej płyty ceramicznej, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd

Co można powiedzieć o wadach indukcji?

1.Na niekorzyść zakupu tego rodzaju płyty może przemawiać wysoka cena, która jest zdecydowanie wyższa w stosunku do np. płyty gazowej.

2.Niestety płyty indukcyjne są dość wadliwe ze względu na liczne elementy elektroniczne oraz systemu chłodzenia. Średnia żywotność płyty wynosi od 3 do 7 lat.

3. Sam system chłodzenia generuje hałas i wymaga dostępu powietrza, dlatego przed montażem należy sprawdzić czy wymagania producenta zostaną spełnione.

Płyta indukcyjna jaką wybrać? Co wziąć pod uwagę?

1. Rozmiar i moc przyłączeniowa. Dostępne rozmiary wahają się od 30 cm płyt jednopalnikowych po największe mające 77cm i 90cm szerokości.
Moc płyt indukcyjnych mieści się w przedziale 2,8 – 12kW. W najpopularniejszych modelach moc indukcji wynosi 7,2kW – 7,4kW.

2. Przed zakupem płyty należy zastanowić się nad rodzajem szkła i wykończeniem. Np. metalowa ramka wokół szkła zabezpiecza przed kruszeniem, ale jest trudniejsza w czyszczeniu.

3. Rodzaj pól grzewczych – najczęściej spotykane są okrągłe pola jednak istnieją także opcje prostokątne oraz mieszane.

4. Sterowniki płyty indukcyjnej oraz jej funkcje.
Np. Auto-Bridge (łączenie pól indukcyjnych), Booster (przyspieszenie nagrzewania), zaprogramowane temperatury gotowania

Ilość dostępnych produktów może przytłaczać. Ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę swoje potrzeby, funkcjonalność oraz cenę, ponieważ nie zawsze droższy produkt jest lepszy.