naszemiasteczka.pl

budownictwo, ogród, dom

przycinanie hortensji
Ogród

Odpowiednie przycinanie hortensji

Hortensje to bardzo piękne kwiaty, których urodą można cieszyć oko od początku lipca aż do końca jesieni. Zachwycają one swoją różnorodnością kwiatostanów, które często są duże i okazałe. By jednak pięknie zakwitły, wymagać będą cięcia pędów w stosownym terminie. Przycinanie hortensji pozwoli nam w pełni cieszyć się ich pięknym.

Jeśli mowa o hortensjach bukietowych oraz ich odmianach, które kwitną na pędach jednorocznych, praktycznie wszystkie zeszłoroczne przyrosty trzeba skrócić o 20-30 centymetrów. Słabiej trzeba przyciąć jedynie formy karłowe, np. odmianę Dart’s Little Dot. Raz na parę lat trzeba przeprowadzić cięcia odmładzające. Polegać one będą na przycinaniu krzewów na wysokości około 40-50cm. od ziemi. Hortensje, które kwitną na pędach jednorocznych i nie są przycinane, tworzyć będą drobniejsze kwiatostany i utracą swoje walory estetyczne.

Przycinanie hortensji ogrodowej 

Hortensje ogrodowe, w przeciwieństwie do bukietowych, nie przepadają za cięciem. W ich przypadku zalecane będą tzw. cięcia sanitarne, które polegać będą na usuwaniu pędów zmarzniętych oraz porażonych przez choroby. Kwiatki trzeba ciąć nad ostatnim pąkiem liściowym. Takowy zabieg musimy wykonywać bezpośrednio po procesie kwitnięcia – jeżeli tego nie zrobimy, trzeba czekać z przycinaniem aż do wiosny. Uschnięte kwiatostany hortensji stanowić będą naturalną ochronę w czasie zimy.

Hortensja krzewiasta, podobnie jak i hortensja bukietowa, kwitnie zawsze na pędach jednorocznych. Trzeba przyciąć ją co roku podczas wczesnej wiosny, jeszcze wtedy, gdy rozwiną się u niej liście. Cięcie wykonujemy 20-30 centymetrów nad ziemią. Dzięki temu rozwiązaniowi, krzewy będą wytwarzać nowe i silne pędy, które będą zakończone kulistymi kwiatostanami. Dzięki temu rozwinie się także piękny krzew. Dopiero latem, na przełomie sierpnia trzeba wycinać przekwitłe kwiatostany, czyszcząc w taki sposób roślinę. Po skończeniu cięcia glebę wokół rośliny możemy pokryć warstwą kompostu, mieszając go przy tym delikatnie z ziemią.
Hortensja chętnie wspinać się będzie po pniach drzew do dwudziestu metrów wysokości. Udaje się to dzięki pomocy korzeni przybyszowych, które powstają na łodygach. Korzenie przybyszowe to korzenie, które wyrastają z pędu bądź łodygi rośliny. U hortensji pnącej pełnią funkcję czepną, przytwierdzając roślinę do mury, kory drzew bądź innych podpór. Po wiosennym przycięciu hortensji dobrze będzie przygotować się do zasilenia tych roślin specjalnie stworzonymi nawozami. Ich właściwie dobrany skład wspomoże wzrost oraz kwitnienie hortensji.